یادداشت،

بازگشایی حضوری مدارس، با علامت سوال

بازگشایی حضوری مدارس، با علامت سوال خوزستان کرونا، بوی ماه مهر را هم با خودش برد؛ مدارس تعطیل شدند و آموزش دانش آموزان غیر حضوری و بر بستر سامانه ˮشادˮ انجام شد. پس از دو سال کش و قوس، بالاخره قرار شد دانش آموزان به صورت تدریجی به مدرسه ها برگردند.


اینکه روپوش های صورتی و آبی دختربچه ها و پسربچه ها که سر ظهر دست در دست مادر از مدرسه به خانه برمی گردند، خیابان ها را باردیگر رنگی و شاد کند تصور دلنشینی است؛ اما این تصور در عمل چقدر اجرا می شود و چقدر می تواند مفید باشد؟
مریم که مادر دو کودک هفت و دوازده ساله است، درباره بازگشایی مدارس می گوید: پسر دوازه ساله ام در هفته دو روز به مدت دو ساعت و نیم به صورت حضوری آموزش می بیند.
وی درباره میزان رعایت فاصله ها می گوید: فاصله بین بچه ها در کلاس رعایت می شود. در آوردن ماسک در کلاس ممنوع می باشد و به ما گفته شد که اگر در خانواده یک نفر سرماخورده باشد یا علایم شبیه کرونا و سرماخوردگی داشته باشد به مدرسه اطلاع بدهیم و فرزند خویش را به کلاس حضوری نفرستیم. البته با فرستادن پسرم برای کلاس حضوری موافق نیستم.
مریم درباره دختر هفت ساله اش هم ادامه می دهد: دختر کلاس اولی ام را به کلاس حضوری نمی فرستم. هنوز واکسن به این سن نرسیده و هنوز آمار مرگ و میر کرونایی در کشور به صفر نرسیده ازاین رو اجازه حضور دخترم در کلاس حضوری را نخواهم داد. چون حتی اگر ما رعایت نماییم امکان دارد بچه های دیگر با عنایت به سن کم شان درکی از رعایت فاصله و رعایت بهداشت نداشته باشند.


مهتاب هم که مادر یک نوجوان و یک کودک است، درباره حضوری شدن مداس می گوید: پسرم کلاس دوم ابتدایی است و یک هفته در بین یک روز، یعنی در ماه دو روز به کلاس حضوری می رود. تعداد دانش آموزان را در هر کلاس حداکثر تا ۹ نفر در نظر گرفته شده است اما مایلم که آموزش کاملا حضوری شود و بچه ها هر هفته به کلاس بروند.
وی ادامه می دهد: یک پسر نوجوان هم دارم که در هفته یک مرتبه به صورت حضوری آموزش می بیند و هر دو دوز واکسن را دریافت کرده است. برای من که یک مادر شاغل هستم، هماهنگی با برنامه حضور بچه ها در کلاس درس دشوار می باشد.
این مادر ادامه می دهد: نخستین کلاس درس حضوری برای پسر هشت ساله ام با عنایت به این که کلاس اول را مجازی گذراند، سخت بود چون با آموزش حضوری آشنا نبود. اگر آموزش کاملا حضوری شود برای بچه ها بهتر است.


از سوی دیگر، نظر خود آموزش و پرورشی ها هم جالب است. معاون یک مدرسه ابتدایی دخترانه در غرب اهواز ضمن اشاره به مشکلاتی که در بازگشایی حضوری مدارس با آن رو به رو شده اند، می گوید: مدرسه ما ۶۰۰ دانش آموز دارد؛ به ما گفته شده که برای تمام پایه ها شیفت بندی اعمال نماییم و دانش آموزان نوبتی به مدرسه بیایند تا فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود اما این مورد عملا در مدرسه ای با ۶۰۰ دانش آموز امکان پذیر نیست.
وی می گوید: شاید برای مدارسی که در هر پایه یک کلاس داشته باشند بتوان شیفت بندی انجام داد اما در مدرسه ای مانند مدرسه ما که مثلاً در پایه سوم سه کلاس داریم، این کار ممکن نیست و شاید در ماه حتی یک روز هم نوبت آموزش حضوری بچه ها نشود.
این معاون مدرسه می افزاید: از سوی دیگر امکانات بهداشتی و آبخوری ها و سرویسهای بهداشتی هم برای این شرایط کافی نیستند.


به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، مدارس و دانشگاه ها از نخستین مراکزی بودند که با شیوع کرونا در اواخر سال ۹۸، به اغمایی ۲۱ ماهه کشیده شدند اما تسریع در واکسیناسیون در کشور و آغاز واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ سال، بعد از ۲۱ ماه با تصمیم کشوری و تاکید وزارت آموزش و پرورش بر موثر بودن آموزش حضوری و افت تحصیلی دانش آموزان با وجود تلاش بسیار، امید را برای بازگشایی مدارس افزایش داد.
بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره جزئیات بازگشایی مدارس در سطح کشور اعلام شد؛ در استان خوزستان هم بر این اساس و بنا به قول مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان، بازگشایی مدارس از مهرماه به صورت تدریجی در بخش روستایی، عشایری و دروس پودمانی هنرستان ها شروع شد اما از اول آذرماه اختیار بازگشایی به مدارس واگذار شد تا با هماهنگی انجمن اولیا و مربیان و شورای سلامت، برای برای حضور دانش آموزان تصمیم گیری شود.
کماکان آموزش غیر حضوری هم پابرجا خواهد بود و دانش آموزان بر مبنای زمان بندی در هفته یک تا دو روز حضوری تحصیل می کنند.


شرط اصلی حضوری شدن کلاس های درس در قدم اول، واکسیناسیون ۸۵ درصدی دانش آموزان با دو دوز واکسن است این در شرایطی است که رئیس مرکز بهداشت خوزستان در جلسه ۲۵ آبان ماه قرارگاه نظارتی و عملیاتی ستاد مقابله با کرونا در خوزستان اظهار داشت: "پوشش واکسن آموزش و پرورش بیشتر از ۸۰ درصد است اما این میزان، مربوط یک دوز است و پوشش واقعی واکسیناسیون دانش آموزی ۳۳ درصد است که باید به ۸۵ درصد برسد."
معزی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خوزستان هم در نشست قرارگاه عملیاتی و نظارتی ستاد استانی مدیریت کرونا که روز گذشته (۲ آذرماه) برگزار شد، ضمن تاکید بر کوشش برای افزایش سرعت واکسیناسیون دانش آموزی، اظهار داشت: "عمده مشکل ما در واکسیناسیون دانش آموزی در مدارس مناطق حاشیه شهر اهواز و چند شهرستان دیگر است.
وی ادامه داد: در مناطق حاشیه شهر و شهری مانند شادگان، وضعیت کرونا آبی است و مردم از ماسک استفاده نمی کنند ازاین رو در این شرایط وادار کردن این افراد به تزریق واکسن خیلی سخت است.
معزی اظهار داشت: سرعت واکسیناسیون پایین است اما همه تلاش مان این است که پوشش واکسیناسیون دانش آموزی به ۹۰ درصد برسد."


علیرغم این که فعلاً آموزش حضوری الزامی نیست اما بنا بر نظر کارشناسان، بهترین شیوه آموزش است و آموزش مجازی مشکلاتی مانند افت تحصیلی، افسردگی، افزایش وزن و.. را برای دانش آموزان به دنبال داشته است. بگونه ای که رئیس سازمان نهضت سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش و معاون وزیر در این خصوص گفته است: "تعطیلی مدارس باعث افت تحصیلی، افسردگی و کم تحرکی دانش آموزان شده و باید کلاس های حضوری را به تدریج و با رعایت پروتکل ها آغاز نماییم. پس از دو سال تعطیلی، حضور باردیگر دانش آموزان در مدرسه، کار سختی است و احتیاج به تأمین مقدمات در مدارس، رعایت فاصله گذاری، رعایت پروتکلهای بهداشتی و واکسیناسیون کامل دارد تا از این روش، اقناع سازی والدین هم به خوبی صورت گیرد.
وی ادامه داد: "بهترین روش آموزش، آموزش حضوری است و هیچ روشی نمی تواند جایگزین آن شود و ما هم اصرار داریم در صورت ایجاد شرایط بهداشتی مناسب، حتما مدارس بازگشایی شده و کلاس ها حضوری باشد."
به گزارش کنکور هنر به نقل از ایسنا، با وجود رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی، زمان بندی برای حضور دانش آموزان و کاهش تعداد دانش آموزان در کلاس ها، دو سوال اصلی مطرح می شود؛ چه کارهایی برای قانع کردن والدین برای بازگشایی مدرسه انجام شده است؟ و اینکه حتی با فرض رعایت همه پروتکلهای بهداشتی در مدارس، آیا مدارس ظرفیت و زیرساخت لازم همچون فضا و آبخوری و دستشویی مناسب و کافی را برای میزبانی از دانش آموزان در دوران کرونا دارند؟
منبع:

1400/09/04
11:07:47
5.0 / 5
199
تگهای خبر: آموزش , اجرا , تحصیل , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر