كارگردان گیسوم با مهر مطرح كرد؛

حرف جهانی در سینما اول باید بومی باشد

حرف جهانی در سینما اول باید بومی باشد نوید به تویی کارگردان فیلم سینمایی گیسوم ضمن اشاره به این که این اثر سینمایی درباره شناخت هویت است، تصریح کرد پیش از جهانی شدن در سینما باید بومی شویم.نوید به تویی کارگردان فیلم سینمایی «گیسوم» که در سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این فیلم سینمایی اظهار داشت: پس از آخر تحصیلاتم در فرانسه به ایران آمدم تا نخستین فیلم سینمایی خویش را جلوی دوربین ببرم که بنا به دلایلی که هیچ وقت اعلام نکردند به من مجوز کارگردانی ندادند، پس از ۲ سال در نهایت توانستم این مجوز را دریافت کرده و برای ساخت فیلم سینمایی گیسوم اقدام کنم. هربار که برای دریافت مجوز کارگردانی اقدام می کردم بدون توضیحی می گفتند که امتیاز لازم را به دست نیاورده ام، اما در نهایت این مجوز صادر شد و من توانستم با همکاری و حمایت آقای سعدی تهیه کننده فیلم، پروانه ساخت گیسوم را هم دریافت کنم.
وی ضمن اشاره به این که فیلمنامه های گوناگونی را در دست دارد، توضیح داد: یکی از دلایلی که سبب شد تا گیسوم نخستین پروژه سینمایی من باشد، این بود که گیسوم نسبت به دیگر پروژه های من کم هزینه تر بود و تهیه کننده بیشتر به پروژه گیسوم علاقه مند بود. علاوه بر آن این پروژه یک اثر متنوع است که داستان آن از فرانسه آغاز می شود و تا کناره گیسوم ادامه دارد. در خلاصه داستان این فیلم آمده است دختری پس از مرگ مادرش متوجه می شود که پدرش زنده است و تصمیم می گیرد که برای دیدن پدرش به ایران سفر کند و در خلال این سفر به همراه دوستانش رازهای ناگفته خیلی از زندگی خویش را کشف می کند. در واقع شخصیت اصلی داستان با یک تکان مجبور به بررسی گذشته می شود.
مهاجرانی در جستجوی هویت
این کارگردان فیلم کوتاه افزود: زمانی که در فرانسه زندگی می کردم با دورگه هایی آشنا می شدم که پدر یا مادر ایرانی داشتند که به دنبال شناخت هویت خود بودند. همین مسئله سبب شد تا انگیزه ای برای ساخت این فیلم پیدا کنم. البته این را هم باید بگویم که اساساً نقطه دورگی نقطه سوتفاهم است. شاید بتوان یکی از مثال های ادبی این مسئله را داستان سهراب در شاهنامه دانست که یک دورگه است که به علت سوتفاهم و عدم شناخت کشته می شود. در زندگی امروز هم آدم های دورگه و یا آدم هایی که خواسته یا ناخواسته کوچ می کنند، یک سری نکاتی دارند که این نکات اگر درباره آن گفتگو نشود سبب ایجاد سوتفاهم می شود و این سوتفاهم سبب گسست می شود. البته این مسئله تنها در جامعه دورگه اتفاق نمی افتد.
برای این که بتوان حرف جهانی بخصوص در سینما داشته باشیم، اول باید در جغرافیای خود شناخته شوید. یعنی اول باید بومی باشید تا بتوانید جهانی شوید وی تصریح کرد: معتقدم جامعه امروز ما گرفتار گسست است و گفتگویی میان نسل ها شکل نمی گیرد. آدم ها اشتباهات خویش را نمی پذیرند و در مورد آن توضیح و صحبتی هم نمی گردد. همین مسئله جامعه را به سمت گسست و سوتفاهم کشانده است. بدین منظور در گیسوم به دنبال این بودم که قبل از هر چیز انسان باید هویت خویش را شناخته، در مورد گذشته تحقیق کند و در نهایت با کنار گذاشتن سوتفاهم ها به سمت آینده حرکت نماید. البته این را هم باید بگویم که تنها در این پروژه چنین روندی را با یک شخصیت دورگه دنبال می کنم و قصه بعدی که به دنبال ساخت آن هستم داستان در تهران امروز رخ می دهد.
به تویی درباره حضور گیسوم در این دوره از جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: به جهت اینکه بتوان حرف جهانی بخصوص در سینما داشته باشیم، اول باید در جغرافیای خود شناخته شوید. یعنی اول باید بومی باشید تا بتوانید جهانی شوید. به نظرم مهم ترین اتفاق سینمایی ایران و پل ارتباطی سینمای ایران در تمام این سال ها جشنواره جهانی فیلم فجر بوده است و این شاید تنها جشنواره سینمایی ایران است که توسط فیاپف مورد وثوق است، در نتیجه از این که گیسوم در چنین جشنواره ای رونمایی شود استقبال کردم.
وی افزود: گیسوم پیش از این در بازار فیلم برلین حضور داشت و شرکت پخش بین المللی این فیلم برنامه گسترده ای برای حضور این فیلم در جشنواره های بین المللی دارد. در همین راستا گیسوم هم در این دوره از بازار فیلم جشنواره جهانی فیلم فجر حضور دارد و امیدوارم بتواند در این بازار هم موفق عمل کند.
سینمای قصه پرداز، همه جای دنیا طرفدار دارد
این کارگردان در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: گیسوم یک اثر قصه گو است که نقطه به نقطه جلو می رود و معتقدم سینمایی که همه جای جهان بیشتر از هر چیز طرفدار دارد، سینمای قصه پرداز است و امیدوارم که این فیلم در جشنواره و همینطور در بازار فیلم موفق عمل کند.
وی درباره انتخاب بازیگران گیسوم توضیح داد: برای این پروژه به دنبال یک گروه ۶ نفره بازیگر بودیم که در طول ۵۰ جلسه فیلمبرداری باید در کنار ما باشند، علاوه بر آن این گروه باید با هم تناسب داشته باشند، برای انتخاب این گروه نزدیک به ۳ ماه با بازیگران مختلفی صحبت کرده و در نهایت به ترکیب مورد نظر رسیدیم. البته از ابتدا هم تصمیم داشتیم برخی از بازیگران این فیلم جدید و درخشان باشند که از آن جمله میتوان به مارال بنی آدم و حسین صوفیان اشاره نمود، از طرفی هم بازیگران شناخته تر شده ای مانند پگاه آهنگرانی و رضا داودنژاد ما را در این پروژه همراهی کردند.
به تویی اظهار داشت: سه قصه مختلف با این رویکرد در دست دارم که در صورت بوجود آمدن شرایط مناسب آنرا جلوی دوربین می برم. اگر گیسوم در جشنواره فیلم فجر به خوبی دیده شود بی گمان راه برای تولید دیگر پروژه های من باز می شود. البته در شرایط فعلی شیوع کرونا و صدمه هایی که به سرمایه سینما وارد شده است پیش بردن پروژه های مختلف سینمایی کار سختی است.
این کارگردان جوان سینما در انتها و درباره زمان اکران این فیلم اظهار داشت: با عنایت به برنامه ریزی گیسوم برای حضور در جشنواره های بین المللی، امکان دارد که این فیلم در صورت به وجود آمدن شرایط مناسب نیمه دوم سال روی پرده سینما برود.


منبع:

1400/03/08
11:35:50
5.0 / 5
643
تگهای خبر: اجرا , بازیگر , پروانه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کنکور دکترای هنر
phdhonar.ir - تمام حقوق برای كنكور هنر محفوظ است

كنكور هنر

کنکور دکترای هنر